Moc witamin z grupy b

Ludzki organizm, by mógł w pełni sprawnie i zdrowo funkcjonować, potrzebuje pożywienia. Wraz z jedzeniem dostarczamy do naszego wnętrza składniki mineralne oraz związki organiczne-witaminy. Oprócz tych najbardziej znanych i docenianych, jak witamina A, czy C, istnieje także nieco pomijana, ale bardzo ważna grupa.

Wsparcie dla układu nerwowego

Witaminy z grupy B stanowią nieodłączny fundament wzorowego funkcjonowania ludzkiego układu nerwowego i wpływają na stan funkcjonowania naszego zdrowia psychicznego. Powinniśmy tak na co dzień planować swoje posiłki, by znalazły się w nich produkty bogate w te związki.

Wpływ ryboflawiny na ludzki organizm

Jedną z bardzo ważnych witamin grupy b jest witamina b2, zwana również ryboflawiną. Dostarczona do organizmu, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz wspiera układ odpornościowy. Wspomaga wraz z witaminą A pracę błon śluzowych, przewodu pokarmowego i przemiany materii, dróg oddechowych, skóry. Regeneruje tkanki, dlatego jest tak zalecana osobom, które dbają o zdrową kondycję skóry lub mają rany i skaleczenia. Dba o kobiety w ciąży, bo aktywuje żelazo, kwas foliowy i witaminy: b1, b3 i b6. Zalecana jest zwłaszcza osobom starszym, ponieważ zapobiega rozwojowi zaćmy. Niektórzy suplementują ją w okresie jesienno-zimowym, bowiem przeciwdziała stanom depresyjnym. Ryboflawina odpowiada także za funkcjonowanie nabłonka naczyń krwionośnych.

Ryboflawina w pożywieniu

Witamina b2 rozpuszcza się w wodzie i opuszcza organizm wraz z moczem, dlatego należy stale dbać o jej odpowiedni poziom. Dzienne zapotrzebowanie na nią szacuje się na około 1, 5 mg.
Najwięcej ryboflawiny znaleźć można w produktach odzwierzęcych: wątróbce wieprzowej, mleku, jajach, białym serze. Ponadto w drożdżach, migdałach, orzechach oraz pestkach słonecznika. W warzywach: szpinaku, grochu, fasoli, awokado, dyni. Znajdziemy ją także w grzybach oraz produktach pełnoziarnistych. Najlepiej unikać długotrwałego gotowania w wodzie, ponieważ ryboflawina się wypłukuje. Lepszym rozwiązaniem jest, na przykład: stosowanie jako przekąski garści powyższych nasion.
Co ciekawe, ryboflawina jest niszczona, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego! Dlatego lepiej wybierać takie produkty spożywcze, które miały ograniczony kontakt z promieniami słonecznymi.