Co robić z rocznym dzieckiem w domu?

Siedzenie w domu dla dziecka nie zawsze jest atrakcyjne. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia małego odkrywcę w postaci rocznego dziecka. Naturalnym jest, że ten czas trzeba jakoś dziecku zorganizować w sposób ciekawy i rozwijający dla niego.

Zabawy z dzieckiem rocznym w domu

Zabawy z dzieckiem w domu powinny być interesujące i mimo wszystko nadal pomagać poznawać mu świat. Dobrą propozycją zabawy będzie badanie wody . Brzmi poważnie, ale wcale takie nie jest. Wystarczy miska z wodą, kilka przedmiotów – np. plastikowe kubeczki, piłeczki, orzechy włoskie, drewniana łyżka i metalowa łyżeczka. Dziecko zacznie wrzucać je do wody lub przelewać wodę. Dzięki temu nauczy się jakie rzeczy toną, jakie unoszą się na wodzie i jakie narzędzia służą do przelewania wody.

Inna propozycja to tor przeszkód. Potrzebujemy miękkiego podłoża na przykład maty lub dywanu, kilku poduszek i pluszaków. Ustawiamy tor, przez który dziecko będzie musiało przejść. Jest to świetna propozycja dla aktywnych dzieci, które już chodzą albo są pomiędzy chodzeniem, a jeszcze raczkowaniem.

Czytanie to jedna z bardziej rozwijających zabaw, jakie możemy zaproponować dziecku. Oczywiście, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy. Najlepszą opcją dla dzieci w wieku około roku są książki o bardzo wyrazistych i dużych rysunkach, a nawet książeczki kontrastowe tylko z bardziej konkretnymi kształtami.
Całe czytanie zaś może sprowadzać się do opisywania obrazków i wymyślania kolejnych historyjek związanych z kolejnymi przedmiotami. Niekoniecznie musisz czytać dziecku gotowych historii, na których prawdopodobnie nie skupi się jeszcze tak mocno.

Roczne dziecko ma już możliwość chwytania rzeczy i utrzymania ich w rączce. Możesz tą umiejętność jeszcze bardziej rozwinąć zaczynając rysowanie . Kredki i markery mogą być na początku nieco kłopotliwe, jednak w trakcie dziecko na pewno załapie ich trzymanie. Jeśli zaś będzie zniechęcone możesz dać mu farbki i pozwolić na malowanie rączką. Na pewno dziwna konsystencja farby oraz fakt, że może malować palcami zachwyci malucha.