Skuteczność zabiegów fizykoterapeutycznych

Fizykoterapia jako samodzielna specjalność wykształciła się fizjoterapii W ostatnich latach można było zauważyć, że terapia ta znalazła szerokie spektrum zastosowań. Oczywiste jest, że nie należy jej mylić z fizjoterapią. Czym jest ta metoda i dlaczego warto z niej skorzystać dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

Czym jest ta metoda leczenia?

Mamy tu do czynienia z metodą leczenia opierająca się na różnych czynnikach fizycznych, między innymi promieniowania słonecznego, laserowego, ultrafioletowego, podczerwieni czy też prądów o różnej częstotliwości z ultradźwięków. Jako samodzielna specjalizacja fizykoterapia powstała nie tak dawno, ale już w starożytności zaczęto wykorzystywać ciepłą i zimną wodę do do leczenia, tworząc tzw. lecznictwo uzdrowiskowe. Odkrycie prądu elektrycznego dało początek elektrolecznictwu. W późniejszym czasie odkrycie zjawiska rozszczepienia światła dała początek zabiegom związanym ze światłem. Ultradźwięki zostały wprowadzone do terapii dopiero w latach 50. XX wieku. Nietrudno zauważyć, że odgrywa ona kluczową rolę w diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń.

Rodzaje zabiegów fizykoterapeutycznych

Fizykoterapia przewiduje kilka rodzajów zabiegów, gdzie możliwe jest leczenie tą metodą. Jednym z nich jest laser, który wykorzystuje niską energię, zwane są też laserami niskoenergetycznymi. Lasery emitują światła w zakresie światła widzialnego przez człowieka. Co najważniejsze, zabieg laseroterapii nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. W ultradźwiękach wykorzystuje się drgania mechaniczne o ustalonej częstotliwości. Mikromasaż, który jest wykorzystywany za pomocą specjalnej głowicy rozgrzewa tkanki i poprawia ich ukrwienie. Jednym z najbardziej szokujących zabiegów jest prąd elektryczny. Nie należy się bać tego zabiegu, ponieważ korzysta się tylko z małego zakresu prądu potrzebnym do pobudzenia układu nerwowo-mięśniowego. Są też inne zabiegi, jak na przykład terapia zimnem, czy też pole magnetyczne.

Zabiegi fizykoterapeutyczne są skuteczne, jeśli są wykonywane w seriach. Ilość zabiegów i ich częstotliwość powinny być skonsultowane z lekarzem. Nie powinno się decydować na nie samemu, bo jak w przypadku każdej metody mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.