Naturalne metody radzenia sobie z bezsennością i poprawy snu

Bezsenność to problem, który dotyka dzisiaj wiele osób. Coraz częściej zmagamy się z trudnościami z zaśnięciem, nieprzerwanym snem, bądź wczesnym budzeniem. Nie można bagatelizować takiego stanu rzeczy, ponieważ brak snu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i kondycję psychiczną. Dobrze jest poszukać naturalnych metod radzenia sobie z bezsennością, które pomogą nam poprawić jakość naszego snu.

Inne nawyki dla lepszego snu

 • Regularność w porze kładzenia się spać i wstawania
 • Zmniejszenie ilości kofeiny, alkoholu i nikotyny
 • Unikanie posiłków zbyt późno
 • Zredukowanie codziennego stresu poprzez jogę, medytację lub ćwiczenia relaksacyjne
 • Ustalenie odpowiedniej temperatury w pokoju, a także ciszy i ciemności

Naturalne sposoby na poprawę snu

 1. Olejek z lawendy
  Lawenda jest znanym już od wieków domowym sposobem na problemy z zaśnięciem. Jej zapach działa uspokajająco i relaksująco na nasz organizm. Olejek z lawendy możemy rozpylić w pokoju, dodać do kąpieli, czy też nałożyć na skronie.

 2. Herbaty uspokajające
  Niektóre herbaty, takie jak melisa, mięta, rumianek, kozieradka, czy też dziurawiec, mają właściwości uspokajające i pomagają zapomnieć o problemach. Warto wypić jedną z tych herbat przed pójściem spać.

 3. Techniki relaksacyjne
  Aby zrelaksować się po ciężkim dniu i wyciszyć myśli, można spróbować różnych technik relaksacyjnych. Wśród nich znajdują się: medytacja, joga, automasaż, ćwiczenia oddechowe, czy też progresywna relaksacja mięśni.

 4. Olejek eteryczny z drzewa sandałowego
  Olejek z drzewa sandałowego ma prozdrowotne właściwości i jest w stanie uspokoić system nerwowy, co z kolei usprawnia proces zasypiania. Można go stosować na skronie, korzenie włosów, na stopach lub do masażu.

 5. Kąpiel w soli Epsom
  Sól Epsom to naturalny produkt, który może poprawić jakość naszego snu. Kąpiel w soli Epsom wpływa na rozluźnienie mięśni, ale także na uspokojenie układu nerwowego. Efektom takiemu sprzyja obecność magnezu, który działa relaksacyjnie.

Podsumowanie
Bezsenność to problem, którego nie należy bagatelizować, ponieważ związana jest z kondycją psychiczną i fizyczną organizmu. Warto szukać naturalnych sposobów na walkę z bezsennością, ponieważ pomogą one zachować dobre samopoczucie oraz ogólną jakość życia. Warto zainteresować dać sobie trochę czasu na relaks i zastosować jedną z powyższych metod, aby poprawić jakość swojego snu.