Po czym poznać wiskozę?

Rozpoznanie wiskozy nie należy do najłatwiejszych rzeczy, bo swoimi właściwościami potrafi imitować takie materiały jak jedwab czy wełna, ale dzięki wiedzy, którą Ci przekażemy za pomocą poniższego artykułu będziesz wiedział jak poznać wiskozę, aczkolwiek zaznaczamy z góry, że nie są to najłatwiejsze rozwiązania i czasem są one drastyczne i powodują niszczenie ubrań, ale… innej możliwości nie ma

Rozpoznanie wiskozy, czy to łatwa sprawa

Na pytanie jak rozpoznać wiskozę nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć. Jak już wspomnieliśmy, wiskoza dzięki swoim elastycznym właściwościom lubi imitować inne materiały. Można ją oczywiście poznać domowymi sposobami dzięki takim czynnościom pranie czy prasowanie, jak nadmierne gniecenie się podczas prania; nadmierne kurczenie właśnie jest tego efektem. Ponadto możemy zobaczyć, że podczas prasowania mamy ogromne problemy z wyprasowaniem tego materiału. Oczywiście, nie daje nam to jeszcze 100% pewności, że jest to wiskoza, bo może być to np. tiul, który również jest podobny w dotyku, ale jesteśmy w takim przypadku bliżej niż dalej rozwiązania naszej zagadki,

Jeżeli sprzedawca przekazał Ci wiedzę o tym, że kupowane przez Ciebie ubranie jest z wiskozy, to nie ma żadnego problemu, masz tego świadomość, natomiast jeżeli mamy poważne podejrzenie czy nasze ubranie kupowane jako naturalna bawełna czy inny materiał okazuje się fałszywy, to możemy to sprawdzić za pomocą testu ogniowego, który polega na przypaleniu materiału.

Na pierwszy rzut oka przypalając materiał możemy nie mieć podejrzeń, ponieważ włókna chemiczne celulozowe, do których należy wiskoza spalają się podobnie jak naturalne materiały, jak bawełna czy len, ale rozpoznasz ją po zapachu palonego plastiku, jak i przez lejący się materiał oraz połysk, który nie występuje przy paleniu jakiegokolwiek naturalnego materiału. W dodatku przy przybliżeniu spalonego kawałka zobaczysz twarde kuleczki, które jednoznacznie dadzą Ci do myslenia, że to sztuczny materiał.

Oczywiście, nie zachęcamy do tego, by kupować ubrania tylko po to, by testować ich skład, ale w przypadku niszczejącego ubrania, jak letnia sukienka, bo to idealny przykład ubrania gdzie może wystąpić wiskoza warto zrobić mały test. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom będziesz w przyszłości bardziej uczulonym konsumentem i będziesz wiedział, jak poznawać sztuczne materiały i mieć wiedzę jak rozpoznać wiskozę.