Jak utrzymać zdrowy układ trawienny i unikać problemów żołądkowych

ZDROWY UKŁAD TRAWIENNY – JAK TO ZROBIĆ?

Świadomość korzyści płynących z dobrego stanu układu trawiennego rośnie wśród ludzi. Dbamy o zdrową dietę, towarzyszące nam aktywności fizyczne, ale jeszcze kilka wskazówek pomoże nam zadbać o nasze jelita i żołądek.

  1. ODPRAW REGULARNE PRZEGLĄDY LECZNICZE

Pierwszym, ale bardzo ważnym krokiem w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego jest przegląd leczniczy co najmniej raz w roku. Wykonywanie badań, takich jak endoskopia czy kolonoskopia, pozwoli zidentyfikować niebezpieczeństwa i ewentualne problemy w zaawansowanej fazie. Taka metoda zapobiegawcza jest szczególnie ważna dla ludzi z obciążoną rodziną (choroba wrzodowa, choroba Crohna, rak jelita grubego).

  1. DIETA ZDROWIA UKŁADU TRAWIENNEGO

W jeden dzień układ trawienny przetwarza od 3 do 5 kg pokarmów. W tylu porcjach, które muszą przepłynąć nasze jelita, ważna jest jakość pożywienia, tak jak ważne jest to, jak go spożywamy (na stój, pośpiech, w ciągłym stresie).

Aby uniknąć problemów żołądkowych, ważne jest, aby:

  • ograniczyć spożycie tłustych i przyprawionych potraw;
  • objętość posiłków należy podzielić na mniejsze porcje konsystencji z niemal regularnymi przerwami między posiłkami;
  • drinkom alkoholowym, gazowanym napojom i zbytniej ilości kawy należy ograniczyć lub całkowicie unikać.
  1. POWOLNE JEDZENIE I UCZCIWIE MASNIE

Jakość posiłków, jaka jest spożywana ma istotne znaczenie, ale tak samo ważny jest sposób ich spożycia. Żuć gruntownie, wolniej jedzmy, ale nie jedzmy za dużo na raz.

Powiedzenie: „śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia” ma swoje uzasadnienie, ponieważ stanowi ono kluczową rolę w harmonijnej funkcji przewodu pokarmowego.

  1. AKTYWNOSC FIZYCZNA

Ćwiczenia wpływają pozytywnie na całe ciało, również na układ trawienny. Spacer, jazda rowerem, pływanie, jogging – każda forma aktywności fizycznej pomaga ułatwić prawidłowe trawienie, a tym samym przeciwdziałać zaparciom, refluksowi i innym problemom trawiennym.

  1. STRES-KILLER

Negatywny wpływ stresu na organizm jest przeceniany i wynaczyniony przez niektórych jako już bez znaczenia. Jednak bez wątpienia stresy utrudniają przyjmowanie pokarmów, sprzyjają jego fermentacji, pobudzają kwaśność i stan zapalny ścian jelita.

Środki przeciwdziałania skutecznego stresowi, takie jak relaksacja, hobby lub medytacja, z pewnością pomogą utrzymać równowagę w układzie trawiennym.

WAŻNE POMYSŁY:

  • Utrzymuj dietę bogatą w błonnik – może pomóc zwalczyć zatwardzenie;
  • Użyj probiotyków i prebiotyków – pomogą utrzymać równowagę mikroflory jelitowej;
  • Unikaj długotrwałego niejedzenia – co powoduje patologię przewodu żołądkowo-jelitowego;
  • Regularnie ćwicz – działa na cały nasz układ trawienny;
  • Unikaj picia alkoholu, kawy i gazowanej wody – może osłabić ściany żołądka i jelit;
  • Stosuj zrównoważoną dietę.

Zdrowy układ trawienny to główny czynnik wpływający na nasze zdrowie ogólne. Dzięki systematycznej dbałości o zdrowie naszych jelit i żołądka, możemy zmniejszyć nasilenie nieprzyjemnych dolegliwości i zwiększyć jakość swojego życia.